Sertifikalı Pırlanta


Pırlanta nereden alınır? Mutlaka güvenilir bir laboratuvara (HRD, GLT, GIA) akredite olmuş firmalardan alınmalı. Daha detaylı bilgiye ulaşmak için Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Ve Pırlanta Hakkında İpuçları sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz. Sertifika hediye ettiğiniz kişi içinde önemli bir prestij ve güven sağlar. Bir pırlantanın sertifikayı hak etmesi için Adil Mücevher ve Markalarımız, özenle seçer ve tasarlar. Bunun içinde Hakkımızda sayfamızı incelemenizi öneririz.

Image

Pırlanta Sertifikası; Maalesef ülkemizde pırlanta hakkında tam bir güven oluşmuş değil. Her firmanın kendi pırlanta değerlendirme kriterleri var. Fakat bu konuda bir standart olması kaçınılmazdır. Dünyada bu standart için laboratuvarlar kurulmuştur. Bunların başlıcaları, GIA, HRD ve GLT dir. Türkiyede ise bu markalardan HRD ve GLT laboratuvarları bulunmaktadır. GLT; istanbul Kuyumcular Odası tarafından kurulmuş bağımsız bir kuruluştur. HRD; Belçika devleti ortaklığı ile “Dünya Elmas Konseyi” olarak kurulmuştur. Dünyada çok az ülkede laboratuvarı vardır, Bunlardan biride ülkemizdedir. Bu da Türkiyenin Pırlanta konusunda lider ülkelerden biri olduğunun ispatıdır. Bağımsız bir laboratuvar tarafından verilen pırlanta ve mücevher sertifikaları, alanlarında uzman taş bilimcilerin çeşitli teknik aletler yardımı ile taşı detaylıca incelemeleri sonucunda ortaya koydukları bir rapor. Takı üzerinde yer alan pırlantanın büyüklüğü 0,30 karata kadarsa üreticilerin kendi oluşturdukları sertifikalar yeterli olabilir. Eğer satın almayı düşündüğünüz aksesuarda 0,30 karatın üstünde bir pırlanta kullanıldıysa satın aldığınız yerden uluslararası geçerliliği olan sertifika talep edin. Sertifikanın pek çok konuda alıcıyı koruduğu bilinen bir gerçek. Pırlanta sertifikası ne işe yarar diye sorarsanız, gelecekte değerlendirmek isterseniz, ürünün üzerindeki pırlantaların özelliklerini belgelemenize yardımcı olur. Herhangi bir hırsızlıkla karşı karşıya kaldığınızda sertifikanız sizi korur. Sigorta şirketlerine çalınan pırlantanızın değerini ispatlamanıza yardımcı olur. Sertifikası olmadığı içinde pırlanta ile üretilen aksesuarları satamayan hırsızlar, kuyumcuların sertifikasını kontrol etmek istemesi üzerine yakayı ele verebilir. Uluslar arası geçerlilikte sertifikalı pırlanta satın aldığınızda, dünyanın dört bir yanında pırlantanın sizin olduğunu da belgelemiş olursunuz.

Sertifikanın pek çok konuda alıcıyı koruduğu bilinen bir gerçek. Pırlanta sertifikası ne işe yarar diye sorarsanız, gelecekte değerlendirmek isterseniz, ürünün üzerindeki pırlantaların özelliklerini belgelemenize yardımcı olur. Herhangi bir hırsızlıkla karşı karşıya kaldığınızda sertifikanız sizi korur. Sigorta şirketlerine çalınan pırlantanızın değerini ispatlamanıza yardımcı olur. Sertifikası olmadığı içinde pırlanta ile üretilen aksesuarları satamayan hırsızlar, kuyumcuların sertifikasını kontrol etmek istemesi üzerine yakayı ele verebilir. Uluslararası geçerlilikte sertifikalı pırlanta satın aldığınızda, dünyanın dört bir yanında pırlantanın sizin olduğunu da belgelemiş olursunuz.

ADİL MÜCEVHER ve markaları olan, SAPHIENTE BY ADİL ve AURRARİ markalarında Pırlanta ürünlerde uluslararası geçerliliği olan sertifikalar kullanılmaktadır. Pırlanta ürünlerimizin sertifikaları Belçika Antwerp’te HRD laboratuvarlarında özel eğitim almış olan sertifikalı uzmanlar tarafından Türkiyedeki HRD laboratuvarında yapılıyor. HRD sertifikalı pırlanta ürünlerimiz, pırlantaların biçimleri, berraklığı, ağırlığı, rengi, ölçüsü, kesim türü gibi birden fazla kriterden onay almış şekilde sizlere sunuluyor. Dünyaca kabul edilen HRD sertifikası, pırlantanın tüm özelliklerini şeffaf bir biçimde gösteriyor.

Image

Sertifika Ne İşe Yarar? Akıllara neden HRD yada GLT sertifika sorusu gelebilir. Dünya genelinde pırlantaların sertifikalandırılmasını sağlayan farklı kurumlar da mevcut. Ancak en önemli laboratuvarlar bu kurumlara ait olduğundan en çok tercih edilen de HRD sertifika oluyor. Pırlantanın sahte olup olmadığının anlaşılması sertifika ne işe yarar sorusunun tek yanıtı değildir. Aynı zamanda bir pırlantanın değerinin belirlenmesi için de bu sertifikaya ihtiyaç duyulur. Çünkü pırlantanın değerini belirleyen 4 unsur bu sertifika için yapılan titiz çalışmada belirlenir. Pırlantanın karat, berraklık, kesim ve rengi 4C olarak adlandırılan özelliklerdir ve sertifika bu özellikleri de içerir. Laboratuvar bünyesinde görev yapan unsurlar insanların nasıl bir pırlanta satın aldığını bilmesi için 4C özelliklerini de belirler ve raporlar. Dolayısıyla sertifika ne işe yarar sorusunun bir diğer yanıtı da müşterilerin satın aldıkları pırlantanın değerini bilmesini sağlamasıdır.

HRD Antwerp Sertifikası Nedir? Pırlantalı bir tasarım satın almak isteyenlerin merak ettiği hususlar arasında HRD antwerp sertifikası nedir sorusunun yanıtı da bulunuyor. Tüm pırlantalar dünya genelinde geçerli olan bazı standartlar kapsamında sertifikalandırılır. Bu sertifika HRD ismiyle anılır. Çünkü dünyada pırlantaları sertifikalandıran en büyük kurumlardan biri HRD Antwerp kurumudur. Dünyada en büyük pırlanta test laboratuvarına sahip olan bu kurum pek çok firmanın pırlantaları sertifikalandırmak için tercih ettiği bir kurum olma özelliği taşıyor. Bağımsız olan HRD Antwerp Türkiye içerisinde satışa çıkarılan pırlantalar için de en önemli kurumlardan biridir. 1976 yılında kurulan HRD Antwerp sertifika pırlantanın sınıflandırma süreçlerinde tüm adımları büyük bir titizlikle sürdürüyor. Söz konusu sınıflandırma için pek çok farklı cihaz tasarlayan ve detaylı testler geliştiren kurum tutarlı sonuçlar elde edebiliyor. Dolayısıyla tüm dünyada alanında en ileri seviyede çalışma yapan kurum olma özelliğini koruyor. Çünkü HRD Antwerp pırlanta alanında teknolojik donanım bakımından ileri seviyede olmasıyla birlikte en iyi gemologlar ile birlikte rapor ve sertifikalar hazırlıyor. Bu raporlarda pırlantaların 4C olarak değerlendirilen özellikleri de belirleniyor. Bir anlamda HRD sertifikası nedir sorusuna genel şekliyle pırlantanın sahte olmadığının belgesidir de diyebiliriz.

Neden HRD Antwerp Sertifikası? Dünya genelinde bir otorite olarak kabul edilen bu kurum HRD Antwerp sertifikalı tektaş satın aldığınızda pırlantanın tüm özelliklerini bilmenizi sağlar. Kurum çeşitli elmas derecelendirme standartlarına göre inceleme yapar ve analiz çalışmasını raporlar.

Pırlantanın Kökeni; Öncelikle elmasın doğal olduğuna dair bir onay verilmesi için kökeninin de araştırılması gerekir. Tektaş yüzük ya da farklı bir pırlanta satın aldığınızda çeşitli bilgileri iletebilmek için öncelikle elamsın kökenini inceleyerek tespit eder. Zira HRD, sertifikayı ne kadar detaylı bir çalışma sonrasında veriyor konusuna; kökeninin dahi analiz edilmesi, net bir örnek olabiliyor.

Pırlantanın Karatı; Karat ağırlığı bu kıymetli taşın değerinin belirlenmesinde önemli bir unsurdur. Değerli taş ölçekleri kullanılarak pırlantanın karatı belirlenir ve bu rakam HRD sertifikalı beştaş gibi çeşitli tasarımların sertifikasına da kaydedilir. Beşinci ondalık sayıya kadar bu ölçü kaydedilir. Şayet ışıma varsa bu aşamada tarif edilir ve rapora da eklenir. Beşinci ondalık sayıya kadar ağırlığının kaydedilmesi HRD Antwerp ne kadar titiz ölçüm yapar sorusunun bir yanıtı olabiliyor.

Pırlantanın Rengi; Pırlantanın rengi renksizden hafif sarıya kadar değişebilir. Bunun için de dünya genelinde geçerli olan standartlar uygulanır ve pırlanta rengi de belirlenerek HRD Antwerp pırlanta raporuna kaydedilir. HRD Antwerp sertifikalı beştaş gibi tasarımlar satın alındığında rengi hakkında da bilgi sahibi olunur.

Pırlantanın Berraklığı; Pırlantanın netliği konusunda çok detaylı bilgi vermesi neden HRD sertifika sorusunun yanıtlarından biridir. Loupe Clean (kusursuz) ve P3 (eksik) arasında bir derecelendirme ölçeği bulunur. Sayı, boyut, parlaklık, iç ve dış özellikler bu derecelendirme ölçeğinde mevcuttur. Pırlantanın berraklığının belirlenmesi için analizde algılanan verilerin bir diyagram üzerine çizilmesi de HRD sertifika ne kadar detaylı bilgi içeriyor diye düşünüyorsanız net bir örnek olabilir. Pırlantanın berraklığı bu şekilde belirlenir.

Pırlantanın Oranları; Kesim derecesi, taş kemer kalınlığı, alan genişliği gibi bilgiler de HRD sertifikalı beştaş tasarımlar satın almak isteyenlere fikir verir. Külah, alan genişliği, taç yüksekliği ve derinliği gibi verilerin kombinasyonu doğrultusunda HRD sertifikalı tektaş modelinin “iyi”, “çok iyi” ve “sıra dışı” olarak kategorilere ayrılmasını sağlar. Yapılan analiz çalışması için tasarımlar takı formunda da incelenebilir. Yani HRD tektaş yüzük için de bu incelemeyi yaparak raporlayabilir.

GLT (Türkiye Gemoloji Laboratuvarı) Hakkında; İstanbul Kuyumcular Odası bünyesinde kurulan Türkiye’nin ilk yerli gemoloji laboratuvarı olan *GLT (Gemological Laboratory of Turkey) 2015 yılında hizmet vermeye başlamıştır. GLT’de hem sektör mensupları için uluslararası geçerliliği olan sertifikalar düzenleniyor, hem de tüketiciler satın aldıkları kıymetli taş ve mücevherlerini bu laboratuvarda verilen sertifikayla güvence altına alıyor. GLT sertifikaları alanında uzman ve deneyimli değerli taş uzmanları (gemologlar) tarafından en son bilimsel ve teknolojik referanslar doğrultusunda tamamen bağımsız olarak en kısa sürede hazırlanıyor. *GLT, İKO kurulusu olup kar amacı gütmeyen bağımsız bir Gemoloji Laboratuvarı’dır. Türkiye Gemoloji Laboratuvarı’nın (GLT), özellikle son yıllarda çıkış trendi içerisine giren mücevher sektörüne sahip olduğuTS EN ISO/IEC 17025 Akreditasyonu ile yeni bir soluk getireceğini ve ülkemizde sertifikasyon konusunda önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz.

Pırlantalarınızı en iyi şekilde muhafaza etmek için gerekli bilgileri Pırlanta Kullanım, Bakım ve Temizlik sayfamızda sizlerle paylaştık.