Pırlanta Hakkında İpuçları


Image

Bu konuya geçmeden önce Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli sayfamızı da incelemenizi öneririz.

Uzun yüzlü ve uzun boyunlu Kadınlara; uzun sallantılı, Droplu pırlanta gerdanlık ve pırlanta küpeler ya da büyük halka pırlanta küpeler uygundur.

Esmer tenli kadınlara; özellikle pırlantalı takılar, Beyaz, sarı (yeşil) ve rose gold (pink) altınlı, yakut, zümrüt, safir veya Renkli taşlı ve pırlantalı takılar uygundur.

Açık tenli kadınlara; özellikle beyaz ve Sarı (yeşil) altınlı, zümrüt ve yakutla bezenmiş Pırlantalı takılar yakışır.

Sarışın ve kumral kadınlarda; pırlantalarla ve Yarı değerli taşlarla bezenmiş (Aquamarine, Topaz, Turmalin, Citrine vb.) takılar çok İyi durur.

Çalışan kadınlarda; özellikle yönetici Seviyesindekilerde, sıra inciler asalet ve statü göstergesidir küpelerde Tek incili yada tektaş pırlanta, yapışan veya kısa sallantılı olabilir.

Orta yaşın üzerindeki kadınlarda; koyu renkli, çımarlı, 22 ayar üzeri pırlantalara bezenmiş takıları öneriyoruz.

Sportif ya da rahat giyinmeyi seven kadınlara; Tektaş pırlanta küpe ve pırlanta gerdanlıklar, Safirli ya da yarı değerli taşlarla yapılmış hafif takılar veya ince zincir ucunda sallanan, tek ya da çift İncili veya altın toplu takılar öneriyoruz.

İddialı görünmek isteyen kadınlar; iri taşlı pırlantaları ya da Koyu renkli, hatta birkaç taşın karışımından oluşan takıları Tercih edebilir.

Gizemli zarafet isteyen kadınlar; sadece taşı ön plana çıkaran Pırlanta takılar tercih edebilir. Burada dikkat edilmesi gereken pırlantayı tutan tırnaklar İnce olmasıdır. Taşın monte edildiği montür ikinci planda olmalıdır. Montür sadece taşın orada olmasını sağlayan bir araçtan ibarettir.

YÜZ ŞEKLİNİZE GÖRE PIRLANTA SEÇİMİ

Yuvarlak, oval, kalp ya da kare gibi yüz şekilleri arasından hangisine sahip olduğunu bulabilmeniz için bir aynadan faydalanmanız gerekiyor. Aynaya büyük bir oval çizdikten sonra yüzünüzün bu oval dışına taşıp taşmadığına bakarak yüz şeklinizi belirleyebilirsiniz. Eğer oval içerisinden yüzünüz taşıyor ise yuvarlak yüz yapısına sahipsiniz demektir. Oval içerisine yüzünüz sığıyor ise oval yüz yapısına sahipsinizdir. Çeneniz ovalin dış kısmında kalıyor ise kalp, köşeler dışarıda kalıyor ise kare yüz yapısına sahipsiniz anlamına gelir.

Oval; Oval yüz yapısına sahip olan kişiler diğer kişilere göre biraz daha şanslıdır demektir. Oval yüze sahip olan kişilere her türlü küpe ve kolye modeli yakışmaktadır. Kalp kesimli olarak adlandırılan taşlı küpeler ve çiçek şeklindeki tasarımlar da oval yüz şekline sahip kişiler için uygundur. Kolye seçimi yaparken fazla uzun olmayan küçük sallantılı küpeleri kullanmanız da doğru bir tercih olacaktır.

Yuvarlak; Yuvarlak yüz hatlarına sahip kişiler daire şeklindeki küpelerden uzak durmalıdır. İç kısmında toplar olan tasarımlar veya iç içe geçmiş yuvarlak tasarımlar da sizler için uygun değildir. Size en uygun olan tasarımlar damla ya da markiz kesimler olacaktır. İnce ve uzun tasarımlar da yüz şeklinizi dengeleyebilir. Kolye seçimlerinde ise uzun tasarımlara yönelebilirsiniz. Boyun kısmından göğüs kısmına doğru tek bir sallantısı olan kolyeler de yuvarlak yüz yapılarına yakışmaktadır.

Kare; Kare yüz şekline sahipseniz maskülen bir görünüme sahip olduğunuz söylenebilir. Bu görüntüyü biraz daha yumuşatmak ve daha feminen bir hale getirmek için iç içe geçmiş daire şeklindeki ve sallantılı küpeleri kullanabilirsiniz.

Kalp; Kalp şeklindeki yüz tipine sahipseniz çeneniz biraz uzun demektir. Bu görüntünün biraz yumuşatılması için damla kesimli küpeleri seçebilirsiniz. Boyun kısmı için ise kalın ve boynunuza yapışan sallantısız kolyeleri tercih edebilirsiniz.

Mücevherlerin neredeyse tüm yüz şekillerine uygun olabilecek tasarımları arasında zümrüt, yakut, pırlanta, safir ve elmas gibi değerli taşlar ile oluşturulmuş mücevherlerde yer alır. Mücevher kullanmayı seven kadınlar için yüz şekli ile birlikte ten rengi de mücevher seçimi konusunda önemlidir.

Pırlanta Yüzük Seçimi; Elmasın farklı kesim tekniği uygulanarak kubbe gibi kesilmesiyle elde edilen pırlantalar, yüzük modelleri içerisinde de sık sık kullanılmaktadır. Özel kesimi sayesinde daha ışıltılı bir hale bürünebilen pırlantalardan tasarlanan yüzükleri seçerken bazı özel detaylara da dikkat etmeniz gerekmektedir.

El Şekline Göre; İnsanların iki eli de birbirinden farklıdır. Bu sebeple, pırlanta yüzük seçeceğiniz zaman hangi eliniz için seçim yaptığınızı da mutlaka hesaba katmanız gerekmektedir. Ellerinizin tüm zarafetini ortaya çıkaran tektaş pırlanta yüzükler ihtişamlı duruşu ile dikkat çekiyor. Parlaklığı ve ışığı yansıtması ortaya büyüleyici bir güzellik çıkarıyor. Özellikle pırlanta seçimini ellerinin şekline uygun olacak şekilde yapanların çok daha zarif bir duruş yakaladığını belirtebiliriz. Peki, ellerinizin şekline göre nasıl bir seçim yapmalısınız?

Küçük parmaklarınız olduğunu düşünüyorsanız parmak boyutlarınıza uygun olabilecek yüzükleri seçmelisiniz. Büyük taşlı yüzükler tercih ettiğiniz zaman parmaklarınızda size ait olmayan bir yüzük varmış gibi hissedebilirsiniz. Bu sebeple, her zaman daha küçük ve uzun şekilli pırlanta yüzükleri seçmeniz gerekmektedir.

Eğer parmaklarınız kısaysa daha uzun gösterecek bir pırlanta yüzük seçimi yapmanız gerekiyor. Bunun için de küçük ancak uzun bir kesime sahip olan pırlanta ile hazırlanmış yüzüğe yönelmelisiniz. Markiz kesim olarak adlandırılan pırlanta kesimi kısa parmaklı olan kadınlar için en ideal tercih olacaktır. Yuvarlak kesim olan yüzükler parmakları olduğundan bir miktar daha kısa gösterdiği için kısa parmaklı kadınlar için ideal bir seçim olmayacak.

Uzun parmaklı kadınlar çok daha özgürce pırlanta yüzük seçimi yapabilir. Çünkü uzun parmaklı kadınlara istisnasız tüm kesimler yakışıyor. Dolayısıyla tamamen zevklerine uygun olarak seçim yapabilirler.

İnce ve uzun parmaklar için de ayrı ayrı pırlanta seçilmesi gerekebilir. Eğer ince uzun parmaklarınız olduğunu düşünüyorsanız pırlanta yüzük seçimi konusunda daha şanslısınız demektir. Neredeyse istediğiniz tüm pırlanta yüzük modelleri ile mükemmel bir görünüm elde edebilirsiniz.

Parmakları ince olan kadınlar ise tıpkı kısa parmaklı kadınlar gibi küçük taşlı yüzükleri seçmelidir. Prenses kesim ya da zümrüt kesim ince parmaklı kadınlar için en ideal pırlanta yüzük modelleri arasında yer alıyor. Ancak oval kesimli yüzükleri de tercih edebilir. Sadece taşın çok büyük olmamasına dikkat edilmelidir.

Parmakları kalın olan kadınlar ise diğerlerinin aksine geniş taşlı yüzük modellerini tercih etmelidir. Bu sayede parmaklarına daha ince ve daha zarif gösterme şansını da elde etmiş olacaklar. Özellikle dikdörtgen kesim pırlanta yüzükler kalın parmaklı kadınlar için en ideal seçim olacaktır. Geniş olması kaydıyla oval kesim ya da yuvarlak kesim yüzükleri de tercih edebilirler.

Elleriniz küçükse olabildiğince prenses ya da markiz kesim yüzüklere yönelmelisiniz.

Elleri büyük olan kadınlar ise çok daha gösterişli bir duruş sergileyen yüzük modellerini tercih edebilir. Büyük ellere sahip olan kadınlar için radyan kesim ya da yuvarlak kesim yüzükler çok daha doğru bir tercih olacaktır. Bu bilgiler doğrultusunda kendinize en uygun yüzüğü kolayca seçebilirsiniz.

Sadece kendinize değil Hediyelerinizi seçerken de yukarıdaki kurallara dikkat etmenizi öneririz.

  • Markalarımızla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için Markalarımız sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  • Hakkımızda daha detaylı bilgiye ulaşmak için Hakkımızda sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  • Pırlantalarınızı muhafaza etmek için gerekli bilgileri Pırlanta Kullanım, Bakım ve Temizlik sayfamızda sizlerle paylaştık.