Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Image

Burada size, Pırlanta nasıl alınır? Bundan bahis edeceğiz.

Pırlanta neden değerlidir? Dünyadaki her taştan daha iyi parladığı için…

İkinci olarak ta tercihinizde bütçeniz, bulunacağınız ortama, işinize ve yüz şeklinize göre pırlanta seçimi çok önemlidir bunun içinde sizlere Pırlanta Hakkında İpuçları sayfamıza bakmanızı öneririz. Üçüncü olarak ta hediye seçiminde dikkatli olmanız gerekir bu konuda size önerilerimizi En İyi Pırlanta Hediyeleri sayfamızda paylaşıyoruz.

Pırlanta alırken ilk olarak ışıltısına dikkat etmek gerek. Bir taş çok açık renkli ve berrak ama buna rağmen donuk görünümlü Olabilir. Bütün bu özellikler kesimle elde edilir. Rengi ne olursa olsun, eğer pırlanta iyi kesilmişse çok iyi parlar. Parlamayan iyi kesilmemiş pırlanta rengi ne olursa olsun bizce değerli değildir. Maalesef ülkemizde tüketiciler sadece renge odaklılar. Sadece beyaz olması uğruna parlamayan taşları alabiliyorlar. Bizce iyi kesilmiş çok güzel parlayan pırlantalar rengi ne olursa olsun değerlidir.

Pırlantanın fiyatının büyük ölçüde ağırlığı belirler dolaysıyla ağırlıkla Birlikte büyüklük de artar. Fakat iyi kesilmemiş taş ağırlığından çok daha ufak gözükebilir. Dolayısıyla 4C standartları içinde bizim için en önemlisi Kesim (Cut) dir. İyi kesilmiş pırlanta ışıldar doğru büyüklükte gözükür. Değerinde bir pırlanta almanızı sağlar.

Berraklık (Clarity) içinse VS ve üzeri berraklıkların yanında içindeki izin konumuna görede SI pırlantaları tavsiye ederiz. Bunların altındaki Pike berraklıktaki taşları gerekmedikçe tavsiye etmiyoruz. Bütçenize göre SI ve veya VS üzeri berraklıklarda pırlanta tercih edebilirsiniz. Aldığınız pırlantanın mutlaka sertifikasını isteyin. Pırlantanın bütün özelliklerinin belirtilip belirtilmediğine dikkat edin. İleride iade etmek ya da değiştirmek istediğinizde ne şekilde Satabileceğinize veya değiştirebileceğinizi mutlaka sorun. Aldığınız firmanın güvenilirliğine dikkat edin. Eskiden pırlanta alırken, firmalar %10-%35 eksiğine geri satın alabileceklerini belirtir ve alırlardı. Ancak günümüzde böyle oran belirtenlere dikkatle yaklaşmanızı öneririz. Hızla gelişen ve değişen dünyamızda ancak günün şartlarına göre pırlantalar değerlendirilebilir. Bu şartlar ise, günün trendleri, ürünün özelliği veya güncelliği, ekonomi yada piyasa şartlarıdır.

Bunun için ADİL MÜCEVHER uzmanları, En kaliteliyi, en uyguna bulmak için, aylarca araştırır, Dünyanın uzak diyarlarına binlerce kilometre yol gider, sabırlı bir çabayla, müşterilerine layık mücevherleri bulur.

Pırlanta Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pırlanta nereden alınır? Yada Pırlanta nasıl alınır? Sorularının cevapları; Pırlanta seçerken bazı özel detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Pırlantaların büyük bir kısmı renksiz gibi gözükür. Ancak aralarında renk tonu farklılıkları yer almaktadır. Bir pırlanta ne kadar renksiz ise o kadar değerlidir. Pırlantalardaki renk seçenekleri “diamond” kelimesinin baş harfi olan D’den başlar ve Z’ye kadar uzayarak sınıflandırılır. J rengi ve üzeri olan pırlantalar makul beyazlık seviyelerindedir.

Doğal bir taş olan pırlantaların kendilerine özel nitelikleri mevcuttur. Taş içerisinde yer alan maddelerin sayısı, rengi, yapısı ve büyüklüğü o taşın doğallığını ve değerini ortaya çıkartır. Pırlantaların karat ölçülerin ağırlığın belirtilmesi için kullanılır. Özellikle evlilik teklifi yapılacağı zaman satın alınacak olan tektaş yüzüklerin 0.20ct ve üzeri karat ölçülerine sahip olması tavsiye edilmektedir.

Pırlanta üzerinde insan eliyle yaratılan özellik kesimdir. Kesim, elmasın pırlantaya döndüğü süre ışığı ve verdiği etkiyi etkileyen en önemli unsurlar arasındadır. Bir pırlantanın kesimi ne kadar iyiyse parlaklığı ve ışıltısı da o kadar iyi olur. Bu farklılıkları görebilmek için pırlanta taşı sağa, sola, yukarıya ve aşağıya doğru hareket ettirerek verdikleri etkiye bakabilirsiniz.

4C; 4C özellikleri pırlantayı sınıflandırmada kullanılan kesim (cut), renk (color), berraklık (clarity) ve karat (carat) ağırlığı olarak adlandırılan 4 ayırt edici özellik anlamına gelmektedir. Bu konularda daha detaylı bilgiye ulaşmanız için Sertifikalı Pırlanta sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Kesim (Cut); Pırlanta kesimi, taşın simetrisi ve boyutları ile ilgili bir özelliktir. Kesim pırlantaya ışıltı verme ve pırlantanın ışığı kırma yeteneğini belirler. Taş kusursuz bir renk ve berraklığa sahip olsa da kötü bir kesim ile mat bir görünüm sergileyeceği için bu öncelikle önem verilmesi gereken özelliktir. Çünkü kesim ne kadar iyi olursa pırlanta ışığı o kadar iyi verecektir. Doğru oranlarda kesilmiş pırlantanın bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyinden yansır ve dağılarak "taç" denilen üst kısmından yayılır. Kesim çok derinse, ışığın bir kısmı pırlantanın "külah" olarak adlandırılan alt kısmından kaçar. Kesimin yeterince derin olmaması da ışığın külahtan kaçmasına yol açar ve pırlantanın yeterince parlamamasına neden olur.

Karat (Carat); Karat, pırlantanın ağırlığı ile ilgilidir. Karat gramın beşte biridir. Bir karat 200 miligrama eşittir. Bir karat 100 noktayı, 0,25 karat ise 25 noktayı ifade eder. Büyüklük pırlantaya değer biçme aşamasında önemli bir faktördür ancak eşit büyüklükte olan iki farklı pırlanta kalitelerine bağlı olarak çok farklı fiyatlarda olabilirler. İki farklı pırlantanın eşit karat ağırlığına sahip olması, aynı fiyatta olmasını gerektirmez.

Renk (Color); Pırlantalar aşırı ısı ve basınç altında oluşur ve bu oluşum sırasında diğer elementlerin zerreleri de pırlantaların atom yapısına dahil olabilir ve böylece renk çeşitliliği doğar. Bu zerreler o kadar küçüktür ki "milyonda bir" ile ifade edilir. Pırlanta koyu sarıdan canlı, parlak beyaza doğru ilerler. Pırlantalar renksize ne kadar yakın olduğuna bakılarak sınıflandırılır. En nadir bulunan ve en beyaz olanlar D, E, F, G’dir ancak pırlantaların büyük çoğunluğu H-L renkleri arasındadır. M rengi ve altındakilerde gözle görülebilir sarımtırak bir renk tonu vardır. Ayrıca çok nadir bulunan renklerde pırlantalar da vardır. Bunlar pembe, mavi, sarı, kırmızı gibi belirgin renklere sahip nadide taşlardır.

Berraklık (Clarity); Hemen hemen tüm pırlantalar yapı taşı olarak "çok küçük saf karbon zerreleri" içermektedirler. Bunlar her bir pırlantayı nadir eşsiz bir taşa dönüştüren zerreciklerdir ve “inklüzyon” olarak adlandırılırlar. Berraklık özelliği her pırlantayı diğerlerinden tümüyle ayırır. Aynı yerde tümüyle benzer inklüzyona sahip olabilecek iki pırlanta yoktur. GIA ve HRD gibi büyük laboratuarlar da bir pırlantanın berraklık derecesinin belirlenmesinde kullanılan beş faktör bulunmaktadır.

Pırlantanın Derecelendirme Notu; Sonuç olarak sertifikalarda, “Good” ve “Very Good” arasında bir derecelendirme bulunur ve elmasın parlaklığı, işçilik kalitesi gibi unsurlar da bu derecelendirmeyi etkiler. Sertifika üzerinde bulunan bilgiler ile pırlanta tektaş yüzük vb. Takıların değerlerinin belirlenmesi sağlanır. Peki, neden geçerli laboratuvara ait sertifika sahibi olan bir pırlanta tercih edilmeli? Çünkü ürün üzerinde bir taşın çıplak gözle incelenmesi gerçek olup olmadığının anlaşılmasını sağlanamaz. Dolayısıyla HRD Antwerp Türkiye için de son derece önemli bir sertifikadır. Gerçek bir pırlanta satın aldığınızı ancak sertifikasının olup olmadığını sorgulayarak anlayabilirsiniz. Sahte bir pırlantanın bu sertifikayı alması imkansızdır. Satın aldığınız bir tasarım HRD / GLT tektaş sertifikasına sahip değilse ya da farklı bir kurum tarafından sertifikalandırılmamışsa sahte olma ihtimali çok yüksektir. Mutlaka sertifika sorgulaması yapmanız gerekir.

Pırlantalara Yüklenen Özel Anlamlar; Pırlanta, doğada yer alan en sert maden olan elmas ile elde edilmektedir. En sert darbelerin bile pırlantalara hasar vermemesi insanlar tarafından dikkat çekmiş ve tarih boyunca bu duruma farklı anlamlar yüklenmiştir. Günümüzden yaklaşık iki bin yıl önce ise pırlantalar mucizevi olarak nitelendirilen taşlar arasındaydı. Pırlantaların eski dönemlerde karın ağrısı, hafıza kayıpları, yorgunluk ve kabuslara karşı iyi geldiğine inanılırdı. Yıldırım parçacıkları olduğuna inanılan elmaslar ise heykellerin göz kısımlarında yer almaktaydı. Yıldırımın bir kayaya çarpmasıyla oluştuğuna inanılan elmaslar Hinduların heykellerde sık sık kullandığı detaylar arasındaydı. Rahipler, insanların masumiyetini ve suçluluğunu belirleyebilmek için elmaslardan yararlanmıştır.

Sadece dikkatli bir seçimle pırlanta satın almak yeterli değildir. Sonrasında da Pırlantalarınıza dikkatli bir bakım ve temizlik yapmanız gerekir.

  • Markalarımızla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için Markalarımız sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  • Hakkımızda daha detaylı bilgiye ulaşmak için Hakkımızda sayfamızı inceleyebilirsiniz.